ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Zkusím si vzpomenout + diskuze

من سعی می‌کنم فراموش نکنم

Režie: Pegah Ahangarani

Rok: 2021
Země: Írán, Česká republika
Délka: 15′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: IDFA

Zkusím si vzpomenout + diskuze

 

من سعی می‌کنم فراموش نکنم

Režie: Pegah Ahangarani

Citlivé osobní převyprávění soudobé íránské historie prostřednictvím rodinných alb. Pegah Ahangarani cestuje časem a spojuje roztříštěné vzpomínky své početné rodiny na první roky islámské revoluce v Íránu.

Snímek Zkusím si vzpomenout nahlíží na historii očima mladé dívky, která se potýká s tím, jak porozumět náhlému zmizení blízkého rodinného přítele uprostřed porevolučních politických zmatků. Odvolává se přitom na kolektivní paměť všech mužů a žen, které revoluce v průběhu let umlčela.

TRAILER

PROJEKCE

Pegah Ahangarani

Pegah Ahangarani se narodila v roce 1984 a svou filmovou kariéru zahájila již v raném věku jako herečka. Hrála ve více než 40 íránských celovečerních filmech a v průběhu let se etablovala jako jedna z nejuznávanějších hereček íránské kinematografie. Její filmy byly uvedeny na takových festivalech, jako je Berlinale, TIFF, Benátky a Locarno.

Několikrát byla zatčena a uvězněna za svou kritickou politickou angažovanost, která se odráží i ve dvou dokumentárních filmech, pod kterými se podepsala jako režisérka. Oba snímky si vysloužily uznání kritiky za jedinečný a neotřelý přístup k citlivým a kontroverzním sociálním a politickým tématům


GALERIE