ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Tisíce žen + diskuze

هزاران زن

Režie: Mojgan Ilanlou

Rok: 2022
Země: Írán
Délka: 72′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ

Tisíce žen + diskuze

هزاران زن

Režie: Mojgan Ilanlou

Tisíce žen dokumentuje nepřetržité útrapy skupiny zápasnic v přísně patriarchální a náboženské společnosti. Sleduje cestu těchto mladých žen za sportem, na které se potýkají s obrovskými překážkami ve snaze najít si místo ve výhradně mužském světě zápasení v Íránu.

Vzhledem k dlouhému seznamu omezení a restrikcí, které na ně uvalily íránské úřady, jako je striktní dodržování islámského oděvu a zákaz zápasení s izraelskými sportovkyněmi, vedoucí federace na protest odstoupí z funkce a zápasnice si musí dál poradit samy.

Snímek Tisíce žen je působivým skupinovým portrétem mimořádně silných žen, které se pustily do nekonečného boje za rovné příležitosti. Jeho režisérka, která byla v říjnu 2022 v průběhu povstání v Íránu uvězněna, patří k nejvýraznějším hlasům íránského dokumentárního filmu.

TRAILER

PROJEKCE

Mojgan Ilanlou

Mojgan Ilanlou se narodila v roce 1971 v Teheránu. Absolvovala bakalářské studium historie na Teheránské univerzitě a poté tamtéž získala magisterský titul v oboru výtvarná umění. Aktivně se podílí na íránské dokumentární scéně a má na svém kontě dlouhou řadu dokumentů o citlivých společenských tématech, jako je íránsko-irácká válka, život duchovních, život afghánských přistěhovalců v Íránu a postavení žen v íránské společnosti.

Za svou neutuchající snahu osvětlit těžký život žen a přistěhovalců v Íránu i za portréty současných náboženských a politických osobností v zemi získala řadu ocenění.

Mojgan Ilanlou byla v říjnu 2022 zatčena a uvězněna za otevřenou podporu revolučních povstání v Íránu.


GALERIE