O NÁS


ÍRÁN:CI > FESTIVALU > O NÁS

ÍRÁN:CI


Festival ÍRÁN:CI má za sebou od roku 2012 deset úspěšných ročníků. Stal se nedílnou součástí kulturního kalendáře v Praze a Brně a proměnil se v interaktivní přehlídku, kterou v obou městech každý rok v lednu netrpělivě vyhlížejí milovníci umění a kultury.

Festival se zaměřuje na to nejlepší, co vzešlo z íránské kinematografie a z dílny filmařů ze sousedních zemí a regionů. S každým ročníkem se jeho program rozšiřuje co do formy i obsahu, aby přiblížil publiku rozmanité umělecké obory. Zahrnuje hudební vystoupení, výstavy, divadelní představení, industry program a řadu vzdělávacích workshopů pořádaných v rámci festivalu s uznávanými tvůrci, jako jsou Rachšán Baní-E’temád, Lejlá Hátamí, Siddíq Barmak, Helena Třeštíková, Mohammad-‚Alí Tálebí a Mání Haqíqí.

V průběhu předchozích ročníků se festivalu zúčastnilo více než 40 000 diváků, kteří zhlédli přes 250 filmů. Na přípravě festivalu se podílí mezinárodní tým, ve kterém je zastoupena Česká republika, Írán, Slovensko, Kanada, Francie, Litva a Afghánistán. Jak z hlediska programu, tak struktury je tedy festival skutečnou multikulturní platformou zaměřenou na artový film.