ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Ti, kteří řekli ne

آن‌ها که گفتند نه

Režie: Nima Sarvestani

Rok: 2014
Země: Švédsko, Írán, Japonsko, Nizozemsko
Délka: 89′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: IDFA

Ti, kteří řekli ne

آن‌ها که گفتند نه

Režie: Nima Sarvestani

Po islámské revoluci v roce 1979 nový íránský režim upevnil svou moc díky masovému odstraňování svých odpůrců. V 80. letech byly tajně mučeny a zabity tisíce politických vězňů. Pachatelé nebyli nikdy stíháni a dnes zastávají vysoké vládní funkce.

Čtvrtstoletí poté je v Haagu svolán mezinárodní Lidový tribunál, který má tyto masové popravy vyšetřit. Přeživší a příbuzní obětí těchto zvěrstev budou vypovídat o zločinech íránského režimu, které byly před veřejností po desetiletí utajovány. Nyní mají šanci postavit islámský režim před soud za zločiny proti lidskosti.
Snímek Ti, kteří řekli ne předkládá bez sentimentu a předpojatosti nekompromisní portrét lidí poznamenaných na celý život, kteří odmítají být umlčeni a udělají všechno pro to, aby se pachatelé zodpovídali ze svých zločinů.

TRAILER

PROJEKCE

Nima Sarvestani

Nima Sarvestani se narodil v roce 1958 v Šírázu. Svou kariéru zahájil jako novinář a v roce 1984 se přestěhoval do Švédska, kde se věnoval dokumentární tvorbě se zaměřením na sociální a politická témata. Od té doby natočil řadu mezinárodně uznávaných dokumentárních filmů zaměřených především na lidská práva, které získaly prestižní ocenění, jako je Mezinárodní cena Emmy za nejlepší dokumentární film a Prix Europa za nejlepší evropský dokumentární film.

Produkoval a režíroval také několik dokumentárních filmů o Blízkém východě, které pojednávají o zásadních otázkách prostřednictvím osobních životních příběhů. Všechny tyto dokumenty vrhají světlo na život lidí, kteří denně bojují za svá práva a kteří mají jen zřídkakdy možnost být vyslyšeni.


GALERIE