ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Mory chce ženu

مری زن می خواد

Režie: Baktash Abtin

Rok: 2011
Země: Írán
Délka: 42′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Rotterdam IFF

Mory chce ženu

مری زن می خواد

Režie: Baktash Abtin

Mory je čestný a věřící muž, který se zoufale snaží vyjít s penězi, aby dokázal zaopatřit ženu, která by ho přijala jako manžela. Nedostává však za svou práci zaplaceno tolik, aby si mohl najít vlastní byt, a to je smutná realita jeho městského života, kvůli které ho opustily dvě bývalé ženy.

Moryho touha je natolik zdrcující, že nevidí jinou možnost než se oddat sebeuspokojování, což se však neslučuje s jeho hluboce zakořeněnou vírou.

Snímek Mory chce ženu je vtipnou, svěží a humornou reflexí nad tím, jaká sociální omezení sužují život lidí v současném Íránu. Vyjevuje překážky, které člověku ze skromných poměrů a znevýhodněné sociální vrstvy znemožňují důstojný život.

TRAILER

PROJEKCE

Baktash Abtin

Baktaš Abtin, jeden z nejuznávanějších íránských básníků své generace, začal psát poezii v raném dětství a než vystudoval střední školu, měl již za sebou tři básnické sbírky. Jeho fascinace poezií a literaturou ho brzy přivedla k tomu, že se rozsáhlému psaní o historii, sociologii a literární kritice. Následoval rostoucí zájem o film a Abtin v krátké době natočil šest filmů, které se dotýkaly různých společenských témat a pro něž bylo typické spojení tragédie a komedie v sociální kritice.

Baktaš Abtin se rovněž věnoval pokojnému aktivismu a v této souvislosti byl třikrát obžalován. Vystupoval mimo jiné proti cenzuře a zasazoval se o svobodu projevu a zrušení trestu smrti. Poté, co se podílel na vydání knihy popisující historii Íránského svazu spisovatelů, byl Abtin 15. května 2019 obviněn z nezákonného shromažďování a spolčení proti národní bezpečnosti a šíření protistátní propagandy. Byl odsouzen k celkovému trestu odnětí svobody v délce šesti let.

Během pobytu ve vězení byl Abtin převezen na vězeňskou kliniku, když se u něj projevily příznaky zápalu plic související s covidem-19. Abtinovi byla odepřena řádná léčba navzdory mnoha mezinárodním peticím podepsaným na jeho podporu. Když se jeho stav výrazně zhoršil, byl nakonec převezen na jednotku intenzivní péče, ale na následky choroby zemřel. Bylo mu 48 let. Íránské úřady tak mají na svědomí ztrátu jedné z nejvýznamnějších osobností současného íránského umění.


GALERIE