ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Dočkat se rána

پارک مارک

Režie: Baktash Abtin

Rok: 2010
Země: Írán
Délka: 52′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ

Dočkat se rána

پارک مارک

Režie: Baktash Abtin

Mark je narkoman, který se přes den potlouká po teheránských parcích a v noci vykrádá kasičky
na dobročinné sbírky. Osud vytlačil někdejšího otce, manžela a úspěšného obyvatele
Spojených států na okraj společnosti, kde se stal vyvrhelem. Snímek Dočkat se rána sleduje
svérázného protagonistu v různých čtvrtích Teheránu od západu slunce až do soumraku
a přináší upřímný náhled do života člověka, kterého osud přivedl až na samotné dno.
Dokument Dočkat se rána představuje intimní pohled do života zábavného, sympatického, ale
především zlomeného příslušníka společnosti a zve diváka na cestu do drsné reality Teheránu
po setmění.

TRAILER

PROJEKCE

Baktash Abtin

Baktaš Abtin, jeden z nejuznávanějších íránských básníků své generace, začal psát poezii v raném dětství a než vystudoval střední školu, měl již za sebou tři básnické sbírky. Jeho fascinace poezií a literaturou ho brzy přivedla k tomu, že se rozsáhlému psaní o historii, sociologii a literární kritice. Následoval rostoucí zájem o film a Abtin v krátké době natočil šest filmů, které se dotýkaly různých společenských témat a pro něž bylo typické spojení tragédie a komedie v sociální kritice.

Baktaš Abtin se rovněž věnoval pokojnému aktivismu a v této souvislosti byl třikrát obžalován. Vystupoval mimo jiné proti cenzuře a zasazoval se o svobodu projevu a zrušení trestu smrti. Poté, co se podílel na vydání knihy popisující historii Íránského svazu spisovatelů, byl Abtin 15. května 2019 obviněn z nezákonného shromažďování a spolčení proti národní bezpečnosti a šíření protistátní propagandy. Byl odsouzen k celkovému trestu odnětí svobody v délce šesti let.

Během pobytu ve vězení byl Abtin převezen na vězeňskou kliniku, když se u něj projevily příznaky zápalu plic související s covidem-19. Abtinovi byla odepřena řádná léčba navzdory mnoha mezinárodním peticím podepsaným na jeho podporu. Když se jeho stav výrazně zhoršil, byl nakonec převezen na jednotku intenzivní péče, ale na následky choroby zemřel. Bylo mu 48 let. Íránské úřady tak mají na svědomí ztrátu jedné z nejvýznamnějších osobností současného íránského umění.


GALERIE