ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Svatý pavouk

عنکبوت مقدس

Režie: Ali Abbasi

Rok: 2022
Země: Dánsko, Německo, Švédsko, Francie
Délka: 115′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes IFF

Svatý pavouk

عنکبوت مقدس

Režie: Ali Abbasi

Mladá, zvídavá a odhodlaná novinářka se vydává do íránského svatého města Mašhad, aby se pustila do pátrání po sériovém vrahovi, který věří, že koná boží dílo a vraždami sexuálních pracovnic očišťuje ulice od hříšníků. Jak přibývá mrtvých a Rahimi se blíží k odhalení jeho zločinů, je stále obtížnější najít cestu ke spravedlnosti, protože mnozí lidé vnímají vraha jako hrdinu.

Snímek Svatý pavouk natočený podle děsivého skutečného příběhu sériového vraha Saída Hanaeie, představuje napínavý a strhující thriller, který silně rezonuje se současnými nepokoji v Íránu a je odvážnou obžalobou společnosti, v níž je drsná spravedlnost běžnou součástí života.

TRAILER

PROJEKCE

Ali Abbasi

Ali Abbasi se narodil v Íránu v roce 1981. Zanechal studií v Teheránu a odešel do Stockholmu, kde vystudoval architekturu. Poté se věnoval studiu režie na Dánské národní filmové škole, které v roce 2011 zakončil krátkým filmem M for Markus. Jeho celovečerní debut Shelley měl premiéru na Berlinale a později byl uveden v USA. Nejznámější je jeho snímek Tina a Vore, který měl premiéru na festivalu v Cannes, kde obdržel cenu Un Certain Regard. Film byl vybrán jako švédský kandidát na Oscara, byl široce uváděn v zahraničí, získal dánskou filmovou cenu a byl nominován na tři evropské filmové ceny – za nejlepší režii, scénář a nejlepší film.

Film Svatý pavouk po premiéře v hlavní soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Cannes zařadila do svého programu řada filmových festivalů po celém světě.


GALERIE