ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Sbohem + diskuze

به امید دیدار

Režie: Mohammad Rasoulof

Rok: 2011
Země: Írán
Délka: 105′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes IFF

Sbohem + diskuze

به امید دیدار

Režie: Mohammad Rasoulof

Těhotná obhájkyně lidských práv vyloučená z advokátní komory, jejíž manžel je v exilu kvůli svým ostře kritickým novinářským textům, naráží ve svém osobním i profesním životě na všemožné překážky a hrozby ze strany íránských úřadů.

Když selžou všechny její pokusy uspořádat si život, rozhodne se s těžkým srdcem opustit zemi a vyzkouší všechno možné, aby si opatřila vízum. Teprve když její osobní izolace a zoufalství dosáhnou nesnesitelných rozměrů, je nucena přijmout obtížné rozhodnutí. Souvisí s jejím těhotenstvím a je součástí složitého plánu, jak opustit zemi.

Film Sbohem se odehrává v Teheránu a je děsivým portrétem společnosti, kterou neustálou kontrolou a výhrůžkami drtí náboženský režim. Tajně natočené strhující a znepokojivé dílo jednoho z nejuznávanějších autorů íránské kinematografie zachycuje atmosféru strachu a podezření a současně předkládá hluboce soucitný portrét ženy v krizové situaci.

TRAILER

PROJEKCE

Mohammad Rasoulof

Mohammad Rasoulof se narodil v roce 1972 v Šírázu a svou filmovou kariéru zahájil dokumentárními snímky během univerzitního studia sociologie. Jeho první film Soumrak získal cenu za nejlepší film na íránském filmovém festivalu Fajr. Po uvedení svého druhého filmu Železný ostrov, který měl premiéru v sekci Directors’ Fortnight na filmovém festivalu v Cannes, narazil na velké potíže s cenzurními zákony v Íránu. Íránské úřady významně omezily jeho možnosti pro další natáčení a uvádění filmů.

Mohammad Rasoulof dosud natočil sedm celovečerních filmů. Kvůli cenzuře nebyl žádný z nich uveden v Íránu, přestože v zahraničí se těší velkému zájmu diváků. Rasoulofovy snímky se zpočátku opíraly o alegorické vyprávění jako prostředek vyjádření a kritiky. V roce 2010 se pak rozhodl pro přímočařejší formu. V březnu 2010 byl Rasoulof zatčen, když se jako režisér podílel na společném projektu s Džafarem Panahím. V následném soudním procesu byl odsouzen k šesti letům vězení. Trest byl později snížen na jeden rok a poté byl Rasoulof propuštěn na kauci.

Mohammad Rasoulof obdržel za své filmy řadu ocenění. V roce 2011 získal za film Sbohem cenu za nejlepší režii v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2013 mu Mezinárodní federace filmových kritiků udělila cenu FIPRESCI za film Rukopisy nehoří, opět v sekci Un Certain Regard v Cannes. V roce 2017 si z Cannes odnesl hlavní cenu v sekci Un Certain Regard za film Neústupný. Po návratu do Íránu v září 2017 mu byl oficiálně zakázán odjezd ze země. Tento zákaz stále platí. Byl obviněn z „ohrožení národní bezpečnosti“ a „šíření propagandy proti islámské vládě“. Byl odsouzen k jednomu roku odnětí svobody a bylo mu zakázáno vstupovat do jakýchkoli politických a společenských organizací. Žádná z těchto omezení nezabránila Rasoulofovi v práci. Jeho poslední film Není zla mezi námi, který natočil bez jakéhokoli oficiálního povolení od íránských úřadů, získal na filmovém festivalu Berlinale Zlatého medvěda za nejlepší film.

V červenci 2022 byl Rasoulof po násilné vládní razii zatčen pod záminkou ročního trestu odnětí svobody, který mu byl udělen za film Neústupný. Ve vězení je dodnes.


GALERIE