ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Medvědi tu nejsou

خرس نیست

Režie: Džafar Panahí

Rok: 2022
Země: Írán
Délka: 106′
Jazyk: persky, azersky, turecky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Venice IFF

Medvědi tu nejsou

خرس نیست

Režie: Džafar Panahí

Proslulý íránský režisér, který má zakázáno točit filmy a opustit zemi, se pokusí provést neproveditelné. Má v úmyslu natočit svůj další film v Turecku. Přestěhuje se do odlehlé vesnici u turecké hranice, aby byl co nejblíž místu, kde v Turecku probíhá natáčení, a snaží se režírovat film na dálku prostřednictvím přerušovaných telefonních hovorů přes hranice.

Zatímco horko těžko zvládá herce a štáb, aniž by byl fyzicky s nimi, běh událostí na této hluboce sebereflexní cestě naprosto vykolejí dva paralelní milostné příběhy – jeden mezi herci obsazenými do hlavních rolí a druhý ve vesnici, ve které režisér pobývá.

Toto poslední mistrovské dílo nejplodnějšího a nejkontroverznějšího představitele íránské kinematografie uplatňuje známou íránskou filmařskou strategii, která je patrná již celá desetiletí: přistupovat k soudobým politickým otázkám spletitou oklikou a prostřednictvím nejednoznačných vyjádření, aby nenastal střet s cenzurou. Je to jasná zpráva režiséra, který je odhodlaný nenechat kameru zahálet, přestože jeho samotného drží íránský režim pod zámkem.

TRAILER

PROJEKCE

Džafar Panahí

Džafar Panahí je spojován s Novou vlnou íránské kinematografie. Mezinárodní uznání si vysloužil již svým celovečerním debutem Bílý balónek, který měl premiéru v sekci Directors‘ Fortnight na filmovém festivalu v Cannes. Rychle se stal jedním z nejvlivnějších íránských filmařů.

Přestože byly jeho filmy doma nezřídka zakázány, i nadále se mu dostávalo mezinárodního uznání a získal mnoho ocenění včetně Zlatého leoparda na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu za film Zrcadlo, Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách za film Kruh, ceny Un Certain Regard za film Karmínové zlato, Stříbrného medvěda na Berlinale za film Offside a Zlatého medvěda na Berlinale za film Taxi Teherán. Jeho filmy jsou známé humanistickým pohledem na život v Íránu a často se zaměřují na útrapy dětí, chudých lidí a žen.

Po několikaletém konfliktu, který vyvolala nevole íránské vlády vůči jeho filmům, byl Džafar Panahí v roce 2010 zatčen a obviněn z propagandy proti íránské vládě. Byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody a dvacetiletému zákazu práce jako režisér a scenárista. Nesmí také v žádné podobě poskytovat rozhovory domácím ani zahraničním médiím. Od té doby navzdory všem omezením odmítá akceptovat obvinění a natočil pět mezinárodně oceňovaných celovečerních filmů. Posledním z nich je snímek Medvědi tu nejsou, který posbíral řadu nejprestižnějších světových cen včetně zvláštní ceny poroty na filmovém festivalu v Benátkách a ceny za udatnost ve filmu na mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.


GALERIE