ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Ženy bez mužů + diskuze

زنان بدون مردان

Režie: Shirin Neshat

Rok: 2009
Země: Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Ukrajina, Maroko, Írán
Délka: 95′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Venice IFF

Ženy bez mužů + diskuze

زنان بدون مردان

Režie: Shirin Neshat

 

Na bouřlivém pozadí státního převratu v Íránu v roce 1953, za kterým stála americká CIA, se v nádherném sadu spojí osudy čtyř žen, které hledají nezávislost, útěchu a lidskou společnost.

Mají za sebou naprosto odlišnou minulost, ale jejich životní příběhy se propojí, aby dokázaly čelit společnosti ovládané muži. Odehraje se tak důrazný, tajemný a nepokrytě feministický příběh lásky a naděje v době národního zoufalství.

Ženy bez mužů jsou mimořádným, vizuálně skvostným režijním debutem jedné z předních postav soudobého íránského filmu, který pojednává o ztracené generaci íránské politiky a kultury.

TRAILER

PROJEKCE

Shirin Neshat

Shirin Neshat je íránská výtvarnice, která působí v New Yorku a je známá svou výjimečnou tvorbou zaměřenou na film, video a fotografii. Neúnavně se věnuje spletitým sociálním, politickým a feministickým tématům. Obdržela celou řadu významných ocenění na filmových festivalech a vystavuje po celém světě. V roce 2009 si její fenomenální politické drama Ženy bez mužů odvezlo Stříbrného lva z festivalu v Benátkách. Je vzorem pro řadu začínajících výtvarníků a filmařů.


GALERIE