ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Syn, matka

پسر-مادر

Režie: Mahnaz Mohammadi

Rok: 2019
Země: Írán, Česká republika
Délka: 102′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Berlinale

Syn - Matka

پسر-مادر

Režie: Mahnaz Mohammadi

Diskuze s producentem filmu, Farzadem Pakem. Leila sama vychovává dvě malé děti a usilovně se snaží vyjít s penězi. Když však továrnu, kde pracuje, zasáhne celostátní hospodářská krize a ona přijde o místo, kývne nakonec kolegovi z práce na žádost o ruku, aby mohla důstojně zaopatřit rodinu.

Netuší však, že nabídka k sňatku s sebou nese tvrdé podmínky. Leila musí poslat svého dvanáctiletého syna pryč, aby se mohla přestěhovat k novému manželovi. Je to rozhodnutí, které matku a syna rozdělí a vyšle je oba na nejtěžší cestu jejich života.

Syn-Matka, oceňovaný na mezinárodní scéně jako pravdivé zrcadlo tvrdých útrap íránských žen, před kterými je těžké uniknout, je srdceryvným příběhem o lásce a naději ve společnosti, kde je stále těžší vidět světlo na konci tunelu.

TRAILER

PROJEKCE

Mahnaz Mohammadi

Mahnaz Mohammadi napsala a režírovala svůj první krátký dokumentární film Women without Shadows v roce 2003 a okamžitě sklidila uznání na mezinárodních filmových festivalech za zobrazení bezdomovců a opuštěných žen ve státním útulku.

Ocenění se jí dostává za provokativní dokumenty o sociálních problémech i za neúnavný aktivismus. Objevila se na titulních stránkách deníku The Guardian a časopisů, jako je Hollywood Reporter a Variety. Podpořily ji mimo jiné organizace Amnesty International a Cech francouzských režisérů.

Mnohokrát čelila zatčení, uvěznění a zákazu svých filmů ze strany íránského režimu. Je jedním z předních hlasů občanského odporu v íránské kinematografii a prostřednictvím svých filmů a neutuchajícího aktivismu nadále obhajuje práva žen.


GALERIE