ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Persepolis

پرسپولیس

Režie: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

Rok: 2007
Země: Francie, USA
Délka: 96′
Jazyk: francouzsky, anglicky, persky, německy
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes IFF

Persepolis

پرسپولیس

Režie: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud

Temperamentní a vzpurná dívka, která vyrůstá v pokrokové a vzdělané rodině uprostřed íránské revoluce v 70. letech, je svědkem všech temných a zlověstných změn, jimiž prochází její země, rodina i její vlastní život poté, co nový režim ukáže světu a občanům Íránu svou pravou tvář.

Proměňuje se v dospívající dívku s velkou nadějí do budoucna a z první ruky vidí, jak se nový Írán, nyní ovládaný islámskými fundamentalisty, stává svébytnou represivní tyranií. Její rodiče odmítají snášet toto bezpráví mlčky a posílají ji na studia a za lepším životem do Vídně. Tato změna se však ukáže jako neméně těžká zkouška. Mladá žena se ocitá v nové kultuře, kde se řada věcí vymyká její výchově, a naráží na zásadní zklamání, která ji hluboce zraňují.

Persepolis, jeden z nejoblíbenějších filmů o Íránu a osudech jeho občanů v průběhu tří desetiletí, je vtipný, melancholický, pečlivě propracovaný a procítěný milostný dopis zemi, která zažila mnohem lepší časy.

TRAILER

PROJEKCE

Marjane Satrapi

Marjane Satrapi se narodila v roce 1969 v Íránu a je známá především jako autorka grafických románů, ilustrátorka a filmařka. Mnohá z její nejoceňovanějších děl jsou převážně autobiografické grafické romány, které se těší uznání nejen díky jejímu vypravěčskému umění, ale také proto, že se významně zasloužily o prohloubení znalostí čtenářů o nedávné íránské historii.

Když se rozhodla vyprávět o tom, jak vyrůstala v Íránu a emigrovala do Evropy, stala se nejen neobvyklou ambasadorkou své rodné země, ale také mluvčí větší svobody a výrazným hlasem proti válce a pro mezikulturní porozumění. Autobiografické příběhy s politickými aspekty zpracované formou grafického románu jsou mimořádně přístupné a působivé a dodávají této formě literárního díla vážnou dimenzi.

Kromě toho Marjane Satrapi napsala a režírovala několik dalších filmů, které nemají žádnou spojitost s její vlastí, včetně mezinárodně uznávaných děl, jako je např. snímek Hlasy.


Vincent Paronnaud

Vincent Paronnaud, známý také pod přezdívkou Winschluss, již 25 let sleduje svou vlastní, jedinečnou dráhu. Je to samouk a všeuměl. Pohybuje se v řadě prostředí od místních francouzských fanzinů přes předávání Oscarů až po pařížské galerie, zkoumá různá odvětví a kombinuje extrémy, mísí radost a cynismus, bláznivost a důslednost, popularitu a underground.

Od roku 2003 natočil přes šest krátkých a středometrážních hraných i animovaných filmů. Ve filmovém světě ho proslavily především dva celovečerní filmy, na nichž se podílel společně s Marjane Satrapi, Persepolis a Kuře na švestkách. V roce 2013 natočil film Territoire, western odehrávající se v Pyrenejích v šedesátých letech, v němž jsme svědky zrodu osamělého hrdiny v pasteveckém prostředí. Od roku 2009 ho zastupuje pařížská Galerie Georges Philippe & Nathalie Vallois, která vystavuje jeho originální kresby a sochy.


GALERIE