ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Lovec

شکارچی

Režie: Rafi Pitts

Rok: 2010
Země: Írán, Německo
Délka: 90′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Berlinale

Lovec

شکارچی

Režie: Rafi Pitts 

Ali byl nedávno propuštěn z vězení a v atmosféře nadcházejících voleb a příslibu politické změny bez ustání pracuje, aby zaopatřil rodinu. Zdá se, že demonstrace a sociální nepokoje se ho příliš nedotknou, až jednoho tragického dne dostane zprávu, že jeho ženu a malou dceru zabili policisté na politickém shromáždění při přestřelce mezi policií a demonstranty.
Aliho stravuje hrůza, hněv a vztek. Bloudí ulicemi jako chodící časovaná bomba a sleduje, jak se město a jeho obyvatelé přibližují politickému rozkladu. Tehdy se rozhodne vzít zákon do vlastních rukou a potrestat íránskou policií tím jediným, co mu zbylo – svou zbraní.
Autorem scénáře a režisérem snímku je jeden z nejuznávanějších představitelů íránského filmu tvořících mimo íránské území. Film smývá hranice mezi lovcem a jeho kořistí a dostává se divákům pod kůži, zatímco čekají, až pochmurný, mlčenlivý protagonista vybuchne.

TRAILER

PROJEKCE

Rafi Pitts 

Rafi Pitts se narodil v roce 1967 v Íránu a dětství strávil v suterénním bytě v domě, ve kterém se nacházelo postprodukční studio. Během íránsko-irácké války v 80. letech se přestěhoval do Británie, kde získal bakalářský titul v oboru film a fotografie. V 90. letech působil v Paříži, kde se podílel na filmech Leose Caraxe, Jacquese Doillona a Jeana-Luca Godarda.

Pittsův celovečerní debut Pátá sezóna měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách. Jeho druhý film Sanam si vysloužil uznání francouzské kritiky a byl přirovnáván k Truffautově snímku Nikdo mě nemá rád. V roce 2003 Pitts uvedl na filmovém festivalu v Locarnu kontroverzní celovečerní dokument Abel Ferrara: Nevinen. V soutěžní sekci Berlinale měl premiéru jeho film Je zima a o rok později Mezinárodní filmový festival v Seattlu udělil Pittsovi cenu Emerging Masters Award. V roce 2010 byl jeho pátý film Lovec nominován na Zlatého medvěda na Berlinale a na cenu pro nejlepšího herce za jeho výkon v hlavní roli. V roce 2016 uvedl Pitts na Berlinale v premiéře film Soy Nero a opět získal nominaci na Zlatého medvěda.


GALERIE