ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Světlušky

کرم های شب تاب

Režie: Bani Khoshnoudi

Rok: 2018
Země: Mexiko, USA, Řecko, Dominikánská republika
Délka: 88′
Jazyk: španělsky, anglicky, persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Rotterdam IFF

Světlušky

کرم های شب تاب

Režie: Bani Khoshnoudi

Mladý íránský uprchlík, ztracený v přístavním městě v Mexiku, se snaží uživit jako dělník a hledá cestu k lepšímu životu.

Svou minulost, o které svědčí stopy po biči na jeho zádech, si nechává pro sebe. Zatímco se zoufale upíná ke vzpomínkám na svého přítele v Teheránu, dvě setkání mu přinesou šanci na změnu, ačkoliv poněkud jinou, než si představoval.

Podmanivý a působivý snímek talentované mladé filmařky, která se řadí do globální íránské diaspory, zaznamenává trýznivé důsledky exilu a trvalý pocit jinakosti.

TRAILER

PROJEKCE

Bani Khoshnoudi

Bani Khoshnoudi je filmařka a výtvarnice, která se narodila v Teheránu, vyrostla v Texasu a působí v mexickém hlavním městě. Zúčastnila se rezidenčního programu Cannes Cinefondation, kde napsala scénář ke svému prvnímu celovečernímu filmu Ziba (2013). Její poslední film Světlušky (2018) byl uveden v Rotterdamu. Setkal se s pozitivní reakcí publika a sklidil chválu kritiky. Vedle filmové tvorby experimentuje Bani Khoshnoudi s videem a zvukovými instalacemi a vystavuje v nejuznávanějších muzeích a galeriích po celém světě.