ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Siréna

پری آبادان

Režie: Sepíde Fársí

Rok: 2023
Země: Francie, Německo, Lucembursko, Belgie
Délka: 100′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Berlinale

Siréna

پری آبادان

Režie: Sepíde Fársí

V ropném centru Ábádán v roce 1980 čtrnáctiletému Omídovi překazí fotbalový zápas irácká raketa, která zasáhne nedalekou rafinerii a rozvrátí celé město. Omídův bratr odejde na frontu a v nastávajícím chaosu se rodina připravuje na útěk. Omíd, který je příliš mladý na to, aby se chopil zbraně, však zůstává u dědečka a stává se živitelem ostatních, kteří nepřišli o život. Je odhodlaný najít bratra a uniknout z obklíčeného města.

Snímek SIRÉNA, kterému vysloužily mezinárodní uznání pečlivě vyprávěný příběh a minimalistická animace, vrhá světlo na jednu z nejtemnějších epoch války na Blízkém východě prostřednictvím boje malého chlapce o přežití a jeho odhodlání pomoct všem obětem války, které jsou nyní nuceny nově utvářet svou budoucnost způsobem, jaký si dosud nikdo z nich nedokázal představit.

TRAILER

PROJEKCE

Sepíde Fársí

Sepíde Fársí se narodila v Teheránu a přestěhovala se do Paříže s úmyslem věnovat se matematice. Brzy nato však obrátila pozornost ke světu filmu. Její dokumenty HARAT a TEHRAN WITHOUT PERMISSION vzbudily ohlas na festivalu v Locarnu a její první hrané filmy DREAMS OF DUST a THE GAZE získaly uznání na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Snímek THE HOUSE UNDER THE WATER obdržel cenu NETPAC a její nejnovější dokument 7 VOILES si odvezl prestižní Grand Prix z francouzské soutěže na Mezinárodním filmovém festivalu v Marseille. SIRÉNA je nejnovějším celovečerním filmem Sepíde Fársí, který měl premiéru na filmovém festivalu Berlinale.


GALERIE