ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Šajdá

  شیدا

Režie: Núrá Nijásarí

Rok: 2023
Země: Austrálie
Délka: 117′
Jazyk: persky, anglicky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Sundance

Šajdá

شیدا

Režie: Núrá Nijásarí

Houževnatá íránská matka Šajdá hledá se svou šestiletou dcerou útočiště v australském útulku pro ženy. Během oslav perského nového roku nacházejí útěchu v rituálech Nourúzu a doufají v nové začátky. Když však do jejich života znovu vstoupí Šajdin manžel, těžce vybojovaná cesta ke svobodě je ohrožená.

Núrá Nijásarí se ve svém celovečerním debutu projevuje jako pozoruhodně jistá a talentovaná vypravěčka. Procítěný, nenápadný, ale silný příběh dojemné odyseji jedné matky vyznívá jako svědectví o nezdolném duchu žen, které si tváří v tvář výzvám razí si cestu ke světlejší budoucnosti.

TRAILER

PROJEKCE

Núrá Nijásarí

Núrá Nijásarí je uznávaná íránská autorka a režisérka žijící v Austrálii. Svou uměleckou dráhu formovala působivými krátkými dokumentárními filmy v Libanonu. Mezinárodně uznávaný snímek BEIRUT, UNDER THE BRIDGE jí vynesl prestižní zvláštní cenu poroty a cenu za nejlepší dokumentární film na 11. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Bejrútu. S příznivými ohlasy se setkal také její krátký hraný film THE PHOENIX, který měl premiéru na 64. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Melbourne v rámci programu Accelerator pro začínající režiséry. V roce 2017 byl její první celovečerní dokument CASA ANTUNEZ zařazen do oficiálního výběru 24. ročníku festivalu Sheffield International Doc/Fest a přinesl jí nominaci na cenu New Talent Award. ŠAJDÁ je režisérčin celovečerní hraný debut. Měl premiéru na festivalu Sundance a získal desítky ocenění na mnoha filmových festivalech po celém světě.


GALERIE