ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Příčina smrti neznámá

علت مرگ: نامعلوم

Režie:  Alí Zarnegár

Rok: 2023
Země: Írán
Délka: 104′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Šanghaj

Příčina smrti neznámá

علت مرگ: نامعلوم

Režie:  Alí Zarnegár

Sedm cestujících společně projíždí dlouhým úsekem pouště. Když jeden z nich zemře, ohrozí to osud ostatních. Podezírají se navzájem a rozhodnou se požádat o pomoc policii, ale když pod oblečením zemřelého objeví skryté bohatství, projdou si všichni tvrdou morální zkouškou.

Snímek PŘÍČINA SMRTI NEZNÁMÁ, protkaný morálními dramaty, jaká známe z nejlepších děl íránské kinematografie, proniká hluboko do íránského kulturního a historického panoramatu a kriticky zkoumá všudypřítomné společenské boje. Zvažuje nuance morálky a lidskosti a předkládá výstižnou a sugestivní reflexi mnohostranných problémů zakořeněných v íránské společnosti

TRAILER

PROJEKCE

Alí Zarnegár

Všestranný íránský umělec Alí Zarnegár (spisovatel, filmový režisér a básník) se narodil v roce 1983 v Teheránu. Po studiu filmové režie a dramatu na Teheránské univerzitě umění se vydal na dvojí dráhu – literární a filmovou. V letech 2002–2015 vytvořil sedm krátkých filmů; snímek BECOMING získal ocenění na 27. ročníku Mezinárodního festivalu krátkých filmů v Teheránu. Mezinárodní uznání mu přinesla scenáristická práce, například na snímcích VE STŘEDU 9. KVĚTNA a BEZ DATA, BEZ PODPISU. V roce 2023 Zarnegár natočil svůj celovečerní debut PŘÍČINA SMRTI NEZNÁMÁ, který nabízí jedinečný pohled na tragédii a kolektivní rozhodnutí zakořeněná v osobních souvislostech.


GALERIE