ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Na cestě

جاده خاکی

Režie: Panah Panahí
Hit the Road

Rok: 2021
Země: Írán
Délka: 93′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes

Na cestě

جاده خاکی

Režie: Panah Panahí

Bláznivá, ale milující a vřelá rodina projíždí malebnou horskou oblastí daleko od města. Tatínek sedí na zadním sedadle se zlomenou nohou, ale má ji skutečně zlomenou? Neposedný mladší syn se vedle něj každou chvíli dá do zpěvu. Maminka vedle řidiče zakrývá slzy smíchem. Starší bratr za volantem vytrvale sleduje křivolaké zákruty nekonečné silnice. Ale proč stále mlčí a kam rodinu veze?

Působivý, procítěný a pozoruhodně vyzrálý debut Na cestě se z živého a hravého road movie proměňuje v příběh lásky, bolesti, naděje a strachu na pozadí bouřlivého společenského kontextu, kde se za svobodu platí hodně vysoká cena.

TRAILER

PROJEKCE

Panah Panahí

Panah Panahí se narodil v roce 1984 v Teheránu a vystudoval obor filmová tvorba na Umělecké univerzitě v Teheránu. Během studia režíroval svůj první krátký film, který si odvezl ceny z mnoha domácích a mezinárodních filmových festivalů. Poté pracoval na několika filmech jako filmový fotograf a později začal působit v roli asistenta kameramana a asistenta režie.

Posléze se Panahí jako konzultant, střihač a asistent režie podílel na posledních filmech Džafara Panahího. Snímek Na cestě je jeho prvním celovečerním filmem. Po premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes se setkal s nadšenou reakcí kritiky a objel pak dlouhou řádku uznávaných filmových festivalů na celém světě, mimo jiné Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Mezinárodní filmový festival v Londýně.


GALERIE