ÍRÁN:CI > FILMY > FILMY Z JINÝCH ZEMÍ

Maják

Režie: Marija Sahakjanová

Rok: 2006
Země: Rusko, Arménie
Délka: 80′
Jazyk: rusky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Rotterdam

Maják

Režie: Marija Sahakjanová

Mladá žena se vrací do rodné severoarménské vesničky, aby zachránila prarodiče před válkou, která otřásá celým regionem. Po návratu ke svým kořenům si uvědomí, že v její vsi plyne život téměř magicky, ve vší své kráse a smutku, navzdory narůstající hrozbě války. Jakmile zjistí, že před válkou není úniku, začínají se jí vynořovat až bolestně krásné vzpomínky z dětství. Právě tehdy pochopí, že řešením možná není odchod.

Snímek MAJÁK, považovaný mnoha kritiky za jeden z nejvýznamnějších titulů arménské kinematografie, je od 20. let 20. století, kdy se v Arménii zrodil filmový průmysl, prvním celovečerním filmem, který natočila žena. Marija Sahakjanová vytvořila vřelé, působivé a tajuplné mistrovské dílo, které proniká hluboko do historie regionu zmítaného desítky let válkou.

TRAILER

PROJEKCE

Marija Sahakjanová

Marija Sahakjanová se narodila v roce 1980 v Arménii a v roce 1992 se přestěhovala do Ruska, kde vystudovala filmovou školu VGIK. V letech 2003–2006 pracovala jako kreativní producentka ve společnosti Andreevsky Flag Film Company a v roce 2009 spolu s Viktorií Lupikovou založila společnost Anniko Films. Tato společnost stála za dvěma celovečerními filmy Marije Sahakjanové, kterým se dostalo mezinárodního uznání. Její celovečerní debut MAJÁK je považován za jedno ze stěžejních děl arménské kinematografie. Byl uváděn na filmových festivalech po celém světě a sklidil řadu ocenění. Marija Sahakjanová zemřela v roce 2018 ve věku 37 let a zanechala po sobě významné a působivé dílo.


GALERIE