ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Hrdina

قهرمان

Režie: Asghar Farhádí

Rok: 2021
Země: Írán, Francie
Délka: 127′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes

Hrdina

قهرمان

Režie: Asghar Farhádí

Rahim se během dvoudenní propustky z vězení snaží přesvědčit svého věřitele, aby stáhl žalobu, a doufá, že znovu najde cestu k synovi, přítelkyni a ztracené svobodě.

Během tohoto krátkého pobytu mimo mříže přijde jeho přítelkyně na nezvyklý způsob, jak ho z vězení jednou provždy dostat ven. V životě ale nic není zadarmo. Smůla Rahima škodolibě vrátí na začátek pokaždé, když se mu podaří o krůček postoupit. Pomyslné Člověče, nezlob se tak má pro něj nakonec tragické a nezvratné důsledky a promění se v zápas na život a na smrt.

Film získal Velkou cenu na filmovém festivalu v Cannes a vysloužil si chválu diváků i kritiků. Asghar Farhádí, jedna z nejvýraznějších osobností íránského filmu, v něm předkládá bohatě strukturovaný náhled na pomluvy, sociální média a rozpad společnosti.

V jádru příběhu leží zdánlivě jednoduché dilema, do kterého Farhádí mistrně promítá svůj nedostižný náhled na tragédii a šikmou plochu, která se leckdy pojí s morálkou.

TRAILER

PROJEKCE

Asghar Farhádí

Asghar Farhádí, výrazná postava soudobého autorského filmu, je zřejmě nejuznávanějším a nejoceňovanějším íránským režisérem současnosti. Do historie se zapsal v roce 2012, kdy se stal prvním Íráncem, který získal Oscara za film Rozchod. Další Cenu Akademie mu přinesl v roce 2017 film Klient. Farhádí obdržel bezpočet dalších cen na festivalech v Cannes, San Sebastianu, Benátkách, Chicagu, na Berlinale a na festivalu Tribeca a jeho mimořádné filmy uchvátily diváky i na mnoha dalších festivalech.


GALERIE