ÍRÁN:CI > FILMY > FILMY Z JINÝCH ZEMÍ

Havá, Marjam, Áiša

حوا، مریم، عایشه

Režie:  Sahrá Karímí

Rok: 2019
Země: Francie, Afghánistán
Délka: 83′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Venice

Havá, Marjam, Áiša

حوا، مریم، عایشه

Režie: Sahrá Karímí

Tři afghánské ženy z různých sociálních vrstev čelí náročným výzvám, se kterými se v Kábulu pojí mateřství. Havá se snaží dbát o dítě, které v sobě nosí, zatímco o ni se nestará nikdo. Marjam, vzdělaná televizní reportérka, se chystá rozvést s manželem, ale zjistí, že je těhotná. A osmnáctiletá Áiša souhlasí se sňatkem s bratrancem, protože čeká dítě se svým přítelem a ten zmizel, když se o jejím těhotenství dozvěděl.

Film HAVÁ, MARJAM, ÁIŠA vypráví příběh tří žen, které se musí samostatně vypořádat se složitou osobní a společenskou situací, která představuje zásadní okamžik v jejich životě. Je působivým obrazem mateřství ve společnosti, které vládnou muži.

TRAILER

PROJEKCE

Sahrá Karímí

Afghánská filmařka Sahrá Karímí se narodila v roce 1985. Studovala filmovou vědu na Slovensku a získala doktorát v oboru režie. Natočila přes 30 krátkých hraných filmů a dokumentů, z nichž některé získaly mezinárodní ocenění. Zapsala se do historie jako první žena, která působila ve funkci generální ředitelky Afghánské filmové organizace předtím, než Tálibán znovu ovládl Kábul a ona musela opustit zemi. Snímek HAVÁ, MARJAM, ÁIŠA je její celovečerní hraný debut, který se celý natáčel v Kábulu a měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.


GALERIE