ÍRÁN:CI > FILMY > FILMY Z JINÝCH ZEMÍ

Čas, který zůstává

مرزهای بی پایان

Režie: Elia Suleiman

Rok: 2009
Země: Francie, Belgie, Itálie, Spojené království, Spojené arabské emiráty, Palestina, Izrael
Délka: 109′
Jazyk: arabsky, hebrejsky, anglicky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Cannes

Čas, který zůstává

Režie: Elia Suleiman

ČAS, KTERÝ ZŮSTÁVÁ je částečně autobiografický snímek nejuznávanějšího palestinského režiséra Elii Suleimana. Začíná vznikem státu Izrael, zahrnuje čtyři historické epizody od roku 1948 až po současnost a zachycuje cestu jedné rodiny nejsložitějším obdobím palestinských dějin. Snímek pojatý s humorem typickým pro Suleimanovy filmy vychází z deníků Suleimanova otce coby bojovníka odboje a z dopisů jeho matky rodinným příslušníkům v exilu, kteří byli nuceni opustit zemi v roce 1948.

Film považovaný za milník palestinské kinematografie si vysloužil mezinárodní uznání. Mistrně prolíná osobní vzpomínky s politickým a společenským kontextem národa čelícího existenční krizi a vykresluje temný a zároveň humorný portrét každodenních problémů a neobvyklého života Palestinců, kteří žijí ve své vlasti jako menšina.

TRAILER

PROJEKCE

Elia Suleiman

Elia Suleiman se narodil v roce 1960 v Nazaretu. V letech 1981–1993 žil v New Yorku, kde natočil své první krátké filmy: ZAČÁTEK KONCE ARGUMENTU a HOMAGE BY ASSASSINATION. Oba posbíraly řadu ocenění z celého světa. V roce 1994 se usadil v Jeruzalémě a založil Katedru filmu a médií na Univerzitě Bir Zeit, kde vyšly jeho eseje v angličtině, arabštině a francouzštině. Jeho celovečerní debut KRONIKA ZMIZENÍ si v roce 1996 odnesl cenu za nejlepší debut z Filmového festivalu v Benátkách. V roce 2002 získal jeho film BOŽÍ ZÁSAH cenu poroty v Cannes a cenu za nejlepší zahraniční film na Evropských cenách v Římě.

Od té doby je Suleiman jednou z vůdčích osobností arabské kinematografie. Jeho filmy patří k nejpozoruhodnějším snímkům z dílny palestinských autorů. Historii své vlasti i svůj vlastní život zachycuje s humorem, který je navýsost autentický a osobní a ve kterém se burleska a věcnost prolínají s vytříbenou poetikou.


GALERIE