ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Zámek snů

قصر شیرین

Režie: Reza Mirkarimi

Rok: 2019
Země: Írán
Délka: 86′
Jazyk: persky, turecky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Shanghai IFF

Zámek snů

قصر شیرین

Režie: Reza Mirkarimi

Rozvedený muž se objeví po letech mlčení a sebere auto své bývalé ženy, která se v nemocnici přibližuje smrti. Snaží se vyhnout veškeré rodinné odpovědnosti, ale nedokáže uniknout obrovským nevinným očím svých dětí, které zůstaly napospas osudu. V polorozpadlém červeném kombíku bezcílně projíždí zvlněnými kopci a objevuje smyšlený svět, který vznikl jako způsob, jak se vyrovnat s jeho nepřítomností.

V jádru jednoduchý příběh je senzačním dramatickým road movie, který divákům odhaluje, jak rozvrácená rodina naloží s podvodem, lítostí a vykoupením, a dává přitom nahlédnout do neúprosné spleti vztahů.


PROJEKCE

Reza Mirkarimi

Reza Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobého íránského filmu, je scenárista, režisér a producent, který již má na svém kontě 20 titulů. Za zmínku stojí snímky oceněné v Cannes, Tokiu a Moskvě a na dalších významných festivalech – The Child and The Soldier (1999), Under the Moonlight (2000) a Je to prosté (2008). Tři z Mirkarimiho filmů zastupovaly Írán v soutěži o Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Vedle své vlastní tvorby působí Reza Mirkarimi jako ředitel nejprestižnějšího íránského filmového festivalu Fajr.