ÍRÁN:CI > FILMY > CELOVEČERNÍ FILMY

Róná, Azímova matka

رونا، مادر عظیم

Režie: Jamshid Mahmoudi

Rok: 2018
Země: Afghánistán, Írán
Délka: 90′
Jazyk: persky
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Busan IFF

Róná, Azímova matka

رونا، مادر عظیم

Režie: Jamshid Mahmoudi

Uprchlík z Afghánistánu se horko těžko protlouká a za mizerný plat pracuje pro městské služby. Současně se potácí mezi snahou udržet pohromadě rodinu a péčí o stárnoucí nemocnou matku.

Jakmile tlak rodiny, lékařů, práce a zoufale nespravedlivých životních podmínek v Íránu dosáhne neúnosné míry, přestává dbát na své zásady. Ocitne se na křižovatce a je nucen přijmout nejtěžší rozhodnutí svého života.

Tento křehký a půvabný portrét muže, který zachází do extrémů, aby si udržel rodinu a zachoval si důstojnost, patří k nejdojemnějším a nejsrdceryvnějším íránským snímkům z posledních let.

TRAILER

PROJEKCE

Jamshid Mahmoudi

Jamshid Mahmoudi

Jamshid Mahmoudi je afghánský režisér, který působí v Íránu a často spolupracuje se svým bratrem – producentem. Jeho celovečerní debut Kontejner lásky (2014) byl řemeslně dokonale zvládnutým skvostem a posbíral řadu nominací na filmových festivalech. Film Róná, Azímova matka, který měl premiéru na festivalu v Busanu v roce 2018, je jeho dlouho očekávaným a vysoce hodnoceným druhým celovečerním filmem. Oba filmy byly vyslány jako oficiální zástupci Afghánistánu do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film.