ÍRÁN:CI > FILMY > DOKUMENTÁRNÍ FILMY

Paní Túrán

توران خانم

Režie: Rakhshan Bani-Etemad, Mojtaba Mirtahmasb

Rok: 2019
Země: Írán
Délka: 89′
Jazyk: persky, německy
Titulky: EN, CZ
Premiéra: Isfahan IFF

Paní Túrán

توران خانم

Režie: Rakhshan Bani-Etemad, Mojtaba Mirtahmasb

Túrán Mirhadi je 85 let, ale tryská z ní energie a naděje. Řadu desetiletí a navzdory drastickým změnám íránského režimu buduje základy vzdělávacího systému pro děti, který je pravým opakem běžné praxe.

Je to žena, s jejíž jménem se pojí neutuchající víra v lidstvo, nesčetné roky ve službách kultury a nemálo osobních ztrát a tragédií. Dědictví, které zanechává pro systém vzdělávání, je obrovské. Její životní příběh je nezapomenutelný.

Dva z nejuznávanějších tvůrců íránské kinematografie natočili intimní, hřejivý portrét, ve kterém se s diváky vydávají na magickou inspirativní cestu s jednou z nejvýznamnějších postav soudobé íránské historie.

TRAILER

PROJEKCE

Rakhshan Bani-Etemad, Mojtaba Mirtahmasb

První dáma íránského filmu Rakhshan Bani-Etemad patří k prvním ženám, které se prosadily jako režisérky a scenáristky mimo perskojazyčnou oblast. Za svou rozsáhlou tvorbu získala bezpočet cen na mezinárodních filmových festivalech s nejtvrdší konkurencí. Její nové projekty, na kterých spolupracuje s dalšími umělci, vyvolávají velkou pozornost.

Mojtaba Mirtahmasb je uznávaný režisér a producent. Je známý především díky snímku Není to film (2011), který měl premiéru v Cannes a na kterém se podílel jako režisér společně s Jafarem Panahím. Mirtahmasb je talentovaný a aktivní dokumentarista, který se dokázal prosadit na mezinárodní scéně a posbíral již řadu prestižních ocenění.