PRAGUE

TUESDAY 15. 1. 2019

________________________

Lucerna

20:00  Pig – Mani Haghighi (109 min) + Opening Ceremony  BUY TICKET 

WEDNESDAY 16. 1. 2019

________________________

Světozor Big Hall

18:15   The Charmer  – Milad Alami (100 min)     BUY TICKET 

20:30   Bomb, a Love Story – Payman Maadi (97 min)     BUY TICKET 

Světozor Small Hall

18:30   Block of Shorts 1 (93 min)  BUY TICKET 

Umbra – Saeed Jafarian (16 min)

Exit Toll – Mohammad Najarian (18 min)

Double – Ronak Jafari (25 min)

Marlon – Dornaz Hajiha (14 min)

Like a Good Kid – Arian Vazirdaftari (20 min)

 

20:45   No date, no signature  – Vahid Jalilvand (104 min)   BUY TICKET 

Světozor Foyer

Persian food by chef Ata Alipour

Kaleidoskope – Exhibition of Iranian Posters

THURSDAY 17. 1. 2019

________________________

Světozor Big Hall

18:15   The Graveless – Mostafa Sayari (70 min)     BUY TICKET  

20:30   Invasion – Shahram Mokri (102 min)    BUY TICKET  

Světozor Small Hall

18:30   Here – Hadi Mohaghegh (82 min) + debate with the director      BUY TICKET  

20:45   Reza – Alireza Motamedi (94 min)    BUY TICKET

Světozor Foyer

Persian food by chef Ata Alipour

Kaleidoskope – Exhibition of Iranian Posters

_______________

Kino Pilotů

18:30    Double – Ronak Jafari (25 min) + Things We Do Not Say – Ali Razi (52 min)

BUY TICKET

20:30   Women with Gunpowder Earrings – Reza Farahmand (77 min)

 BUY TICKET  

_______________

Charles University: Student Club Celetná 20

15:00 Film Seminar: 1979 Revolution: What exactly happened to Iranian cinema? FREE
Speakers: Ghasideh Golmakani and Majid Barzegar

The seminars are free, open to the public and will be in English.
_______________

Charles University: náměstí Jana Palacha 2, 4th floor, room 429

18:30 Film Seminar: Screening of Parviz + Panel with Majid Barzegar FREE

The seminars are free, open to the public and will be in English.

_______________

Prague Film School: Pštrossova 19

19:15 Film Seminar: Screening of Modest Reception + debate with Mani Haghighi FREE

The seminars are free, open to the public and will be in English.

FRIDAY 18. 1. 2019

________________________

Lucerna

20:00   Pig – Mani Haghighi (109 min) BUY TICKET

_______________

Světozor Big Hall

18:15   Dressage – Pooya Badkoobeh (95 min)    BUY TICKET 

20:30   3 Faces  – Jafar Panahi (101 min) + debate with the film delegate BUY TICKET

Světozor Small Hall

18:30   Bomb, a Love Story – Payman Maadi (97 min)    BUY TICKET  

20:45   The Charmer – Milad Alami (100 min)        BUY TICKET  

Světozor Foyer

Persian food by chef Ata Alipour

Kaleidoskope – Exhibition of Iranian Posters

_______________

Bio Oko

18:00   Block of Shorts 1 (93 min)  BUY TICKET

Umbra – Saeed Jafarian (16 min)

Exit Toll – Mohammad Najarian (18 min)

Double – Ronak Jafari (25 min)

Marlon  – Dornaz Hajiha (14 min)

Like a Good Kid – Arian Vazirdaftari (20 min)

 

20:30   Hendi and Hormoz – Abbas Amini (88 min)  BUY TICKET

_______________

Kino Pilotů

18:30   Finding Farideh – Azadeh Mousavi, Kourosh Ataee (86 min)   BUY TICKET  

20:30   Ali Aqa –  Kamran Heidari (82 min) + debate with the director BUY TICKET
_______________

Prague Film School: Pštrossova 19

19:15 Film Seminar: Screening of The Boots + debate with Mohammad-Ali Talebi FREE

The seminars are free, open to the public and will be in English.

SATURDAY 19. 1. 2019

________________________

Světozor Big Hall

16:00   Reza – Alireza Motamedi (94 min)     BUY TICKET

18:15   Here – Hadi Mohaghegh (82 min) + debate with the director      BUY TICKET 

20:30   No date, No Signature – Vahid Jalilvand (104 min)      BUY TICKET 

Světozor Small Hall

18:30   The Graveless  – Mostafa Sayari (70 min)    BUY TICKET

20:45   Invasion – Shahram Mokri (102 min) BUY TICKET

Světozor Foyer

Persian food by chef Ata Alipour

Kaleidoskope – Exhibition of Iranian Posters

______________

Bio Oko

18:00   Block of Shorts 2 (92 min)  BUY TICKET

Birthday Night – Omid Shams (23 min)

Lunch Time – Alireza Ghasemi (16 min)

Voltage – Samira Ghahremai (16 min)

A Moon in Wane – Ali Derakhshandeh (22 min)

Bitter Sea –  Fateme Ahmadi (15 min)

 

20:30   Bag of Rice  – Mohammad-Ali Talebi (80 min) + debate with the director    BUY TICKET  

_______________

Kino Pilotů

18:30   Stronger than a Bullet –  Maryam Ebrahimi (75 min)   BUY TICKET  

20:30   Beloved – Yaser Talebi (63 min)   BUY TICKET  

SUNDAY 20. 1. 2019

________________________

Světozor Big Hall

18:00   Hendi and Hormoz – Abbas Amini (88 min)    BUY TICKET 

20:00   Willow and Wind – Mohammad-Ali Talebi (81 min) + Final Ceremony

 BUY TICKET 

Světozor Small Hall

18:30   Dressage – Pooya Badkoobeh  (95 min)      BUY TICKET 

 

20:45   Block of Shorts 2 (92 min)  BUY TICKET

Birthday Night – Omid Shams (23 min)

Lunch Time – Alireza Ghasemi (16 min)

Voltage – Samira Ghahremai (16 min)

A Moon in Wane – Ali Derakhshandeh (22 min)

Bitter Sea – Fateme Ahmadi (15 min)

 

Světozor Foyer

Persian food by chef Ata Alipour

Kaleidoskope – Exhibition of Iranian Posters

SIDE EVENTS

December 20, 2018 - January 20, 2019

________________________

Světozor Cinema

KALEIDOSCOPE – POSTER EXHIBITION

In cooperation with ABCollection and Terryho ponožky

ABCollection has gathered a wide range of media and archive materials, a lot of which have suffered serious damage. One of its main goals is to create a complete collection capturing the history of Iranian cinema graphics. Many of these original works, which include posters, pamphlets, vinyl sleeves and other related ephemera, are being presented to you by the 8th edition of ÍRÁNCI festival in Prague.

If you are interested to buy a poster, ask in Terryho ponožky store.

January 16 - 20, 2019

________________________

Světozor Cinema

PERSIAN FOOD

Chef Ata Alipour Světozor Cinema foyer

Come and taste Persian food by chef Ata Alipour in the Světozor cinema foyer. He will be there every evening, starting after the first festival screening of the day. The only place in Prague where you can get authentic Persian food.

January, 17, 2019

________________________

Charles University: náměstí Jana Palacha 2, 4th floor, room 429

18:30 Film Seminar: Screening of Parviz + Panel with Majid Barzegar FREE

! Všechny semináře proběhnou pouze v angličtině !

The seminars are free, open to the public and will be in English.

Films are in Farsi with English subtitles.

January 17 - 18, 2019

________________________

Prague Film School: Pštrossova 19

Thursday, 17th

19:15 Film Seminar: Screening of Modest Reception + debate with Mani Haghighi FREE

Friday, 18th

19:15 Film Seminar: Screening of The Boots + debate with Mohammad-Ali Talebi FREE

! Všechny semináře proběhnou pouze v angličtině !

The seminars are free, open to the public and will be in English.

Films are in Farsi with English subtitles.

BRNO

TUESDAY 22. 1.

________________________

Scala Cinema

18:00   Dressage – Pooya Badkoobeh (95 min)   BUY TICKET  

20:30   3 Faces – Jafar Panahi (101 min)    BUY TICKET  

_______________

Kino Art – TIC Center

18:30   Hendi and Hormoz – Abbas Amini (88 min) BUY TICKET

20:30   Block of Iranian Shorts (99 min) BUY TICKET

Umbra – Saeed Jafarian (16 min)

Like a Good Kid – Arian Vazirdaftari (20 min)

Birthday Night – Omid Shams (23 min)

A Moon in Wane – Ali Derakhshandeh (22 min)

Exit Toll – Mohammad Najarian (18 min)

WEDNESDAY 23. 1.

________________________

Scala Cinema

18:00   No Date, No Signature – Vahid Jalilvand (104 min)     BUY TICKET  

20:30   Pig – Mani Haghighi (109 min)   BUY TICKET  

_______________

Kino Art – TIC Center

18:30   The Graveless – Mostafa Sayari (70 min)  BUY TICKET

20:30   Invasion – Shahram Mokri (102 min) BUY TICKET

BRATISLAVA

THURSDAY 24. 1.

________________________

Kino Film Europe

20:00   No Date, No Signature – Vahid Jalilvand (104 min) BUY TICKET

Lumière K1

20:30   Pig – Mani Haghighi (109 min)   BUY TICKET

FRIDAY 25. 1.

________________________

Kino Film Europe

18:00   The Graveless  – Mostafa Sayari (70 min)  BUY TICKET

20:00   Invasion – Shahram Mokri (102 min)    BUY TICKET

Lumière K2

18:00   Bomb, A Love Story – Payman Maadi (97 min)      KOUPIT LÍSTEK  
20:30   3 Faces – Jafar Panahi (101 min)   KOUPIT LÍSTEK  

Lumière K4

20:00   Ali Aqa – Kamran Heidari (82 min)   KOUPIT LÍSTEK  

SATURDAY 26. 1.

________________________

Kino Film Europe

18:00   Hendi and Hormoz –  Abbas Amini (88 min)   BUY TICKET

20:00   Pig – Mani Haghighi (109 min)   BUY TICKET

Lumière K2

18:00   Dressage – Pooya Badkoobeh (95 min)   KOUPIT LÍSTEK  
20:30   Willow and Wind – Mohammad-Ali Talebi (81 min)   KOUPIT LÍSTEK  

Lumière K4

20:00 Beloved – Yaser Talebi (63 min)   KOUPIT LÍSTEK  

ORGANISER

MAIN MEDIA PARTNER

CT