VRBA A VÍTR / Bid o Bad

Když přísný učitel požádá žáka, aby vyměnil rozbité okno ve školní třídě, chlapec se vydá na neobyčejnou cestu do samotného srdce hustého větrného lesa, aby splnil nesplnitelné.

Vrba a vítr je dojemný příběh, ve kterém tvůrce s velkou jistotou a ve skvostném stylu spojuje šlechetný humanismus s hitchcockovským napětím. Řadí se mezi mistrovská díla íránské kinematografie a je dalším důkazem toho, že ke zrodu skvělého filmu stačí ty nejprostší nástroje.

Režie: Mohammad-Ali Talebi

Premiéra: MFF Bangkok

Írán, Japonsko, 2000, 81’, persky, AJ + ČJ titulky

Projekce:

Neděle 20. 1.   20:00 – Světozor Velký sál (+ slavnostní zakončení)  KOUPIT LÍSTEK 

Sobota 26. 1.  20:30 – Kino Lumière K2 (Bratislava)  KOUPIT LÍSTEK 

O režisérovi

Mohammad-Ali Talebi, který svým dílem podstatně přispěl k filmové tvorbě pro děti a mládež, patří k nejvýznamnějším postavám íránské kinematografie.

Jeho režijní filmografie zahrnuje mistrovské snímky, mezi jinými filmy Vrba a vítr, BotičkaPytel rýže. Ve značné míře se v posledních dvou desetiletích zasloužil o to, že íránské kinematografii se dostalo mezinárodního uznání. Kromě toho bylo mnoho jeho filmů zařazeno na program a oceněno na řadě mezinárodních festivalů, jako např. v Berlíně, San Francisku, Chicagu, Sundance, New Yorku, Montrealu, Amsterdamu, Londýně, Torontu, Tokiu, Zlíně a Bangkoku.