PŘISTUPTE BLÍŽ

Více než 30 hostů ze tří kontinentů přispívá k tomu, že 7. ročník festivalu ÍRÁN:CI se stává jedinečnou, dynamickou, avšak současně intimní multikulturní platformou, kde umění představuje jedinou platnou měnu.

Prostřednictvím rozmanitého programu hudby, divadla, filmu, seminářů a gastronomie se festival opět bude snažit o to, aby se proměnil v ojedinělou příležitost pro smysluplný a konstruktivní dialog mezi kulturami a národy, mezi nimiž existuje stejně tolik rozdílů jako podobností.

FILMOVÉ SEMINÁŘE

Všechny semináře proběhnou pouze v angličtině.

The films will have English subtitles.
The seminars are free and open to the public.

Once again, in cooperation with Prague Film School and Charles University, ÍRÁN:CI provides a singular opportunity for a sincere conversation between the festival guests and their audience in its 7 th edition.

There will be three film seminars with Iranian filmmakers accompanied by screenings of their selected works as part of the seminar program. This is indeed a perfect occasion where the audience and the filmmakers will watch these films together and will discuss them at length afterwards.

________________________

CHARLES UNIVERSITY
náměstí Jana Palacha 2, 4 th floor, room no.429

11.01.2018, 15:00
Screening of Wedding: A Film + Blames and Flames followed by panel with Mohammadreza Farza

13.01.2018, 18:00
Screening of The invincible diplomacy of Mr. Naderi followed by panel with Behtash Sanaeeha and Maryam Moghaddam

________________________

PRAGUE FILM SCHOOL
Pštrossova 19

14. 01. 2018, 14:00
Short films screening followed by panel with Kaveh Mazaheri, Amir Tooderoosta, Dornaz Hajiha, Sara Saghari and Arman Khansarian.

HUDBA A DIVADLO

ROYAL, Vinohradská 48, Praha 2
Koncert + Divadelní představení
Čtvrtek, 11. 01. 2018 – 20:00
Vstupné: CZK 300

KONCERT

________________________

Alireza Mortazavi [Santur]
Asana Borhan Azad [Oud]

Výjimečný skladatel a význačný hráč na santur Alireza Mortazavi je hudebník, jehož dílo nezapře východní kořeny a svým univerzálním poselstvím rozechvívá duše posluchačů po celém světě. Vůbec poprvé se k němu na pódiu připojí mistrovský hráč na oud Asana Borhan Azad. Společně vás pozvou na působivou a mystickou cestu, kterou si nemůže nechat ujít nikdo, kdo si přeje ponořit se do křehkého světa navzájem propletených melodií a zvuků Východu a Západu.

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

________________________

Všechno má své meze
Text a režie: Azadeh Mohammadi Kangarani

Vtipná a břitká dvacetiminutová hra Azadeh Mohammadi Kangarani s názvem Všechno má své meze zachycuje změť pocitů, které zakouší dívka, v níž nepříjemná situace vyvolala pochybnosti o vlastní identitě. Vystoupení ve stylu „one-woman show“ jedné z nejvýraznějších postav íránského divadla je procítěnou a osobní zpovědí, která zkoumá naši definici hranic, hodnocení a především sama sebe.

Policista: Vaše jméno?
– Na to už se mě ptá potřetí.
Azadeh: Azadeh Kangarani.
– Policista znovu projede můj pas. Přístroj pas opět nedokáže přečíst.
Policista: Přístroj nedokáže přečíst váš pas.
– Podívám se na policistu a vzpomenu si na všechny ty nekonečné hranice, které mě celý život obklopují.

Alireza Mortazavi je soudobý skladatel a hráč na santur s jedinečným a osobitým stylem. Zhruba 12 let se zabýval tradiční íránskou hudbou; poté studoval hudební vědu v italské Cremoně a začal koncertovat po celé Evropě.Přispíval do pořadů stanice Bayerischer Rundfunk a podílel se na mnoha festivalech včetně Progetto Jazz Cremona a festivalu Rudolstadt v Německu.
V Íránu začal vyučovat a navrhl nástroj, který dostal název santur-piano a který umožňuje hrát v různých tóninách, aniž by ho bylo nutné znovu ladit. V tomto období vydal album Now and Then a přispěl do alba Clouds, které v roce 2015 získalo mezinárodní cenu Womex Award.
V roce 2007 vystoupil na několika koncertech v Německu včetně festivalu Total Music Meeting. V roce 2012 se přestěhoval do italského Turína, kde se začal věnovat výzkumu hudby a studovat na Fakultě výtvarných umění, hudby a divadla.
K jeho projektům z této doby patří mimo jiné vystoupení s trumpetistou Markusem Stockhausenem a s italským zpěvákem a skladatelem Francem Battiatem.
V roce 2015 složil skladbu pro smyčce, oboj, santur a soprán na motivy Cantaty Sacroprofany. V roce 2016 přednesl některé ze svých skladeb v duetu s Anjou Lechner na festivalu Alpentöne ve Švýcarsku.

Asana Borhan Azad se narodila v roce 1981 v Teheránu a již v útlém věku projevila zájem o hudbu. Když jí bylo čtrnáct let, začala se učit hrát na setar. V šestnácti letech zahájila svou hudební kariéru a podílela se na řadě různých koncertů.
Poté začala studovat na univerzitě, kde se vedle setaru zaměřila také na oud.
Asana Azad působí na Teheránské hudební konzervatoři. Studovala také hudební vědu a pedagogickou asistenci pro děti. Věnuje se divadelní hudbě a v roce 20016 zvítězila v soutěži divadelní hudby na Mezinárodním divadelním festivalu v Teheránu.
Od roku 2009 koncertuje ve Španělsku, Nizozemsku, Německu a Itálii. Vystupuje také v souboru Khorshid Ensemble.

Azadeh Mohammadi Kangarani je íránská divadelní režisérka, herečka a producentka, která žije v Praze.
Získala magisterský titul v oboru divadelní režie na DAMU. Nyní se věnuje doktorskému studiu na Katedře divadelní vědy na Karlově univerzitě. Vyučuje také předmět studium televize a kreativní mediální tvorba na Prague College.

AUTENTICKÁ PERSKÁ KUCHYNĚ

Šéfkuchař Aty Alipoura
http://www.khorshid.cz

Foyer kina Světozor 10.1. – 14. 1.

Každý den můžete ve foyer Kina Světozor zakoupit autentické perské občerstvení připravované šéfkuchařem Aty Alipoura. Stánek bude otevřen každý den s první podvečerní projekcí.

ORGANIZÁTOR

medianest

HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER

CT