1. tisková zpráva

Festival ÍRÁNCI s podtitulem Nesmrtelnost představí v Praze, Brně a Bratislavě to nejlepší z íránského filmu

V Praze, Brně a Bratislavě se v lednu odehraje osmý ročník festivalu ÍRÁNCI. První velká filmová událost roku slibuje program pečlivě sestavený z vrcholné produkce současných íránských tvůrců. Festival odstartuje slavnostní zahájení 15. ledna 2019 ve 20 hodin v kině Lucerna černou komedií Pig (Prase), která je jedním z nejúspěšnějších íránských filmů letošního roku. Režisér Mani Haghighi, jehož snímky O Elly a Příchod draka měly velký ohlas na minulých ročnících festivalu, přijede svůj nový film osobně představit.

Stejně jako v minulých ročnících budou na festivalu uvedeny filmy, které premiérovaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu, Amsterdamu a na dalších prestižních světových festivalech. Mnoho z nich bude v České republice k vidění poprvé a řadu z nich přijedou osobně představit jejich tvůrci…. čtěte více

2. tisková zpráva

Festival ÍRÁNCI zveřejnil celý program, vstupenky jsou již dostupné v předprodeji

Víme, že svět se mění. O tom není pochyb. To, za co se dnes bijeme, možná zavrhnou ti, kteří zítra přijdou po nás. Ale jedno je jisté. Některé filmy s námi zůstanou.“ Právě takové filmy letos již poosmé představí festival ÍRÁNCI.

Čeští a slovenští diváci se budou moci seznámit s novými snímky pocházejícími z jedné z nejoceňovanějších filmových kultur současnosti. Drtivá většina z uvedených filmů – které premiérovaly v Cannes, Berlíně, Benátkách, Locarnu, Amsterdamu a na dalších prestižních světových festivalech – bude navíc v České republice a na Slovensku k vidění poprvé. Festival přináší pestrý program jak v hlavní soutěžní sekci, tak v soutěžních sekcích dokumentárních a krátkých filmů i v rámci doprovodného programu. O vítězích jednotlivých soutěžních sekcí rozhodnou stejně jako v minulých letech mezinárodní poroty složené z předních světových expertů.

Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Na webu je také již nyní možné koupit v předprodeji vstupenky do kin v Praze, Brně i v Bratislavě.…. čtěte více

3. tisková zpráva

Festival ÍRÁNCI přiveze ve dnech 22. a 23. ledna do Brna to nejlepší z íránského filmu

„Víme, že svět se mění. O tom není pochyb. To, za co se dnes bijeme, možná zavrhnou ti, kteří zítra přijdou po nás. Ale jedno je jisté. Některé filmy s námi zůstanou.“ Právě takové filmy letos již poosmé představí festival ÍRÁNCI.

V brněnských kinech Scala a Kino Art – TIC Brno se diváci budou moci seznámit s novými snímky pocházejícími z jedné z nejoceňovanějších filmových kultur současnosti. Festival přináší pestrou nabídku celovečerních filmů i výběr výrazných krátkých filmů.

Celý program je dostupný na webových stránkách festivalu: www.iranci.cz. Na webu je také již nyní možné koupit v předprodeji vstupenky.…. čtěte více

4. tisková zpráva

V dňoch 24.-26. januára bude v Bratislave predstavené to najlepšie zo súčasného iránskeho filmu

Vieme, že svet sa mení. O tom niet pochýb. To, za čo dnes bojujeme, možno zavrhnú ti, ktorí zajtra prídu po nás. Ale jedno je isté. Niektoré filmy s nami zostanú.“ Práve takéto filmy tento rok v bratislavských kinách Lumière a Film Europe predstaví festival ÍRÁNCI.

Slovenskí diváci sa budú môcť zoznámiť s novými snímkami pochádzajúcimi z jednej z najoceňovanejších filmových kultúr súčasnosti. Väčšina z uvedených filmov – ktoré mali premiéru v Cannes, Berlíne, Benátkach, Locarne, Amsterdame a na ďalších prestížnych svetových festivaloch – bude navyše na Slovensku premietaná úplne prvýkrát. Festival prináša pestrý program v niekoľkých žánrových sekciách.

Celý program je dostupný na webových stránkach festivalu: www.iranci.cz. Na webe je už teraz možné kúpiť v predpredaji vstupenky na všetky projekcie….. čtěte více

5. tisková zpráva

Na festival ÍRÁNCI přijedou světoznámí íránští filmoví tvůrci

Od 15. do 20. ledna proběhne v pražských kinech již osmý ročník festivalu ÍRÁNCI. Diváci si budou vybírat z třicítky nejlepších íránských filmů posledních let. Íránská kultura se jim přiblíží i prostřednictvím unikátní výstavy filmových plakátů či skvělého perského jídla. V neposlední řadě pak proběhne série debat a filmových seminářů s předními íránskými tvůrci.

Na pozvání festivalu ÍRÁNCI do Prahy již tradičně přijíždějí zásadní íránští filmaři, ať už představit své filmy, diskutovat s diváky či předávat část svých znalostí filmovým studentům. Návštěvníci osmého ročníku festivalu budou mít příležitost k setkání i diskusi s několika z nejzajímavějších tvůrců íránské filmové scény.

Programová sekce Průkopníci je letos věnována filmům Mohammada-Aliho Talebiho. Tento režisér, oceňovaný po celém světě za své jedinečné snímky o dětech (Botička; Pytel rýže; Vrba a vítr – tímto filmem bude festival zakončen), nejenže přijede uvést své filmy….. čtěte více

6. tisková zpráva

Festival ÍRÁN:CI vyhrál film Drezúra – znepokojivé drama o íránské mládeži

Po pěti dnech plných íránského filmu byly na vyprodaném slavnostním zakončení vyhlášeny výsledky všech čtyř soutěžních sekcí. Další program se nyní přesouvá do Brna a Bratislavy.

Tři mezinárodní poroty v neděli rozhodly o vítězích soutěží celovečerních, dokumentárních a krátkých filmů. V hlavní soutěži zvítězil výrazný snímek Drezúra, v němž režisér Pooya Badkoobeh pokládá provokativní otázky o moci, penězích a pokrytectví. Porota svou volbu doprovodila těmito slovy: „Cena za nejlepší celovečerní film patří příběhu, který ač je zdánlivě drobný a jednoduchý, se ve skutečnosti zabývá důležitým univerzálním tématem: ukazuje nám, jak neříct ano, když chceme říct ne.“ Režisér vítězného filmu kromě krásné ceny získává pro svůj příští film 10 dní postprodukce v předním pražském studiu Magic Lab.

Diváci v hlasování ocenili film Tři tváře, nejnovější dílo v Íránu zakázaného režiséra Jafara Panahího. Panahí diváky bere na zábavný výlet po tradičním íránském venkově,….. čtěte více