Festival ÍRÁN:CI není jen přehlídkou mimořádných a citlivě vybraných filmů v každé sekci. Jeho 7. ročník proběhne za účasti nekonvenční poroty, ve které se sejdou nejrůznější profese a životní zkušenosti porotců.

Svůj oblíbený film vyberou diváci a svého favorita mezi celovečerními, dokumentárními a krátkými filmy zvolí porota. Samostatnou porotu pro každou z hlavních sekcí bude mít letošní ročník festivalu vůbec poprvé.

Porotkyně - celovečerní filmy

Iva Bittová

Iva Bittová, jedna z nejvýraznějších postav umělecké scény v České republice, jejíž zaměření sahá od mezinárodně uznávaných hudebních počinů po vynikající herecké výkony ve filmech nominovaných na Oscary, patří k předním světovým avantgardním umělcům. Její pozoruhodná kreativita nezná hranice. Jako novátorská skladatelka, zpěvačka a houslistka neúnavně zkoumá celou řadu hudebních žánrů od jazzu po operu a jak sama říká, dodnes se hledá pojmenování jejího hudebního jazyka.Uznání si navíc vysloužila za svou velice úspěšnou hereckou kariéru; objevila se v oceňovaných českých filmech, jako jsou například Želary Ondřeje Trojana.

Razieh Ansari

Razieh Ansari se narodila v roce 1974 v Teheránu. Řadí se mezi vycházející hvězdy íránské literatury a za svou tvorbu si vysloužila uznání a ocenění na domácí scéně.Svou kariéru zahájila v íránských novinách a časopisech. Poté získala magisterský titul v oboru lingvistiky a ukončila bakalářské studium německé literatury a vydala se na dráhu profesionální spisovatelky.Za svůj první román Závan vůně obdržela v roce 2012 íránskou literární cenu. Její druhý i třetí román, Teheránské trio a Žena s perlovou broží, se setkaly s příznivým přijetím kritiky. Vydobyla si tak pevné místo na íránském literárním poli.

Sylvie Leray

Po absolvování hudební konzervatoře v Bordeaux se zaměřila na vysokoškolské studium moderní literatury, výuky francouzštiny jako cizího jazyka a kulturního inženýrství a managementu. Obdržela Cenu Václava Černého. V době, kdy měla na starosti projekty moderní hudby na Francouzském institutu v Praze, uspořádala koncerty řady uznávaných umělců. Poté řídila KINO 35 a od roku 2015 se věnuje filmové distribuci a stala se ředitelkou distribuční společnosti Artcam. Pravidelně dostává pozvání do festivalových porot. Od roku 2017 je českou zástupkyní v Evropské unii v pracovní skupině pro šíření filmů v Evropě.

Porotkyně - dokumenty

Kamila Zlatušková

Kamila Zlatušková (1981) absolvovala scenáristiku na JAMU. V letech 2006 až 2009 pracovala v České televizi jako dramaturgyně dokumentárních a publicistických pořadů.
Od roku 2012 do roku 2016 vedla v České televizi tvůrčí skupinu. V období 2016—2018 byla proděkankou pro zahraniční vztahy na FAMU. V současné době pořádá (společně s FAMU a dalšími významnými partnery z filmového průmyslu a z akademických kruhů) vůbec první ročník prvního středoevropského festivalu zaměřeného na web a televizní seriály s názvem SERIAL KILLER.

 

Kateřina Hager

Kateřina Hager je dokumentaristka a producentka. Absolvovala magisterské studium na Karlově univerzitě v Praze v oboru sociokulturní antropologie. Filmovou průpravu získala na Prague Film School.V roce 2012 založila produkční společnost Bohemian Productions, která se zaměřuje výhradně na režii a produkci dokumentárních filmů.Vedle několika krátkých a dokumentárních filmů natočila celovečerní dokumentární film Děti flamenka, který se promítal na řadě mezinárodních filmových festivalů a získal nominaci na mezinárodní filmovou cenu PriMed 2014. Její poslední dokument Děti online měl premiéru na festivalu CPH:DOX a od té doby objel téměř dvacet filmových festivalů.

Porotkyně - krátké filmy

Anna Ljubinecká

Anna Ljubinecká je ukrajinská režisérka a scenáristka. V současné době žije v Praze, kde získala magisterský titul v oboru filmová režie na FAMU.Její nejnovější filmy Večeře, Kyjev Praha a Kyjev Moskva nabízejí náhled do problémů, které řeší soudobá ukrajinská společnost. Za svůj poslední film Kyjev Moskva obdržela Cenu Magnesia za nejlepší studentský film za rok 2016, kterou uděluje Česká filmová a televizní akademie.

Dahlia Ayoub

Dahlia Ayoub je libanonská filmařka a fotografka, která žije v Praze. Vyrostla v Bejrútu a v Dubaji, studovala grafický design na Libanonské univerzitě v Bejrútu a než se začala věnovat filmu, pracovala v reklamě. Ve studiu filmařského řemesla pokračovala na Prague Film School a natáčí své vlastní krátké filmy a krátké dokumenty pro různé nezávislé a komerční projekty. V současné době je na volné noze, pohybuje se kolem filmu a reklamy a připravuje se na dokumentární projekt, který se má na jaře 2018 uskutečnit na Islandu.

Nicole Goode

Nicole Goode je filmařka a výtvarnice z kanadského Toronta. V současné době žije v Praze a působí jako režisérka, kameramanka, střihačka a pedagožka. Studovala kresbu a malbu na Univerzitě OCAD a při přípravě své diplomové práce strávila rok v italské Florencii.Když Nicole právě nepracuje na filmových projektech, věnuje se horolezectví, pokouší se nepříliš úspěšně žonglovat a učí se nazpaměť číslo pí.