1. tisková zpráva

Tisková zpráva                            26. 9. 2016

Kino Pilotů chystá Večer íránských filmů

V premiéře bude uveden snímek Radio Dreams

6. ročník Festivalu íránských filmů se na začátku roku 2017 uskuteční v pražských kinech Světozor, Lucerna, Bio Oko, Royal a v Kině Pilotů. Ohlédnutím za 5. ročníkem a zároveň první ochutnávkou nadcházejícího bude Večer íránských filmů, který se 13. října uskuteční v Kině Pilotů v Praze. V rámci něj proběhne slavnostní premiéra poetické komedie Radio Dreams a uvedeny budou také snímky Taxi Teherán a Obyčejný člověk.

„Snímek Radio Dreams připomíná poetiku filmů Jima Jarmusche a Akiho Kaurismakiho. Druhý celovečerní film režiséra Babaka Jalaliho získal hlavní cenu Zlatého tygra na filmovém festivalu v Rotterdamu, který kdysi pro svět objevil i Knoflíkáře Petra Zelenky,“ říká Anna Kopecká ze společnosti Film Distribution Artcam.

Hlavním hrdinou filmu je Íránec Hamid, který se po odchodu do Spojených států pokouší uskutečnit svůj americký sen a pokračovat ve spisovatelské dráze. Místo toho ale trčí v malém lokálním rádiu a bojuje s majiteli, kteří jeho naučné pořady „ničí“ reklamou. Hamid právě chystá svůj velký plán, od kterého si hodně slibují i majitelé stanice: uskutečnit společnou živou jam session první afghánské rockové kapely KabulDreams a jejich idolu – americké Metallicy.

Během Večera íránských filmů budou ve vršovickém kině uvedeny také filmy Taxi Teherán a Obyčejný člověk. Oba dva zhlédli již návštěvníci 5. ročníku Festivalu íránských filmů letos v lednu. Jeho tvůrci v těchto dnech finišují s přípravami šestého ročníku. „Uskuteční se od 10. do 15. ledna 2017. Stejně jako v minulých letech uvede to nejvýznamnější z íránské kinematografie napříč žánry. Festival nabídne také bohatý doprovodný program – například tematickou výstavu či koncert. Slavnostní zahájení 6. ročníku Festivalu íránských filmů proběhne v kině Lucerna,“ říká ředitelka festivalu Andrea Svobodová. Stejně jako v minulých letech se festival také letos přesune po Praze do Brna a Bratislavy.

Projekce filmů Taxi Teherán a Obyčejný člověk začnou v Kině Pilotů v 18:00. Následovat bude od 20.00 premiéra snímku Radio Dreams.

Filmy jsou v perštině a budou uvedeny s českými titulky.

SYNOPSE FILMŮ


Taxi Teherán (82 min.)

JafarPanahi se ve svém posledním filmu uzavírá do ještě omezenějšího prostoru: do taxíku, který sám řídí. Režisér, jehož celá filmografie představuje odvážný hlas vzdoru, vyhrál s filmem Taxi Teherán, ve kterém mistrovsky rozehrává mnohovrstevnatou mozaiku ze života současného Íránu, Zlatého medvěda za nejlepší film na Berlinale 2015.

Obyčejný člověk (100 min.)

Osmdesátiletý osamělý důchodce se tváří v tvář nastupující Alzheimerově chorobě rozhodne navštívit svého syna žijícího v zahraničí. Organizaci jeho cesty ale dostane na starosti mladá okouzlující dívka, do které se zamiluje, vzdá se myšlenek na jakékoli cestování a rozhodne se jí před tím, než ho zcela zradí paměť, vyznat lásku, a to za jakoukoli cenu.

Radio Dreams (97 min.)

Jeden den v životě malé rádiové stanice Pars Radio, vysílající v perštině ze San Francisca. Není to ale jen tak obyčejný den, protože dnes večer má v Pars Radiu zahrát živě legendární Metallica s kapelou Kabul Dreams, první rockovou skupinou z Afghánistánu. Ale do večera je ještě daleko a Hamid, spisovatel v exilu a programový ředitel rádia, má před sebou dlouhý den…

KONTAKTY

Oficiální stránky festivalu íránských filmů:http://iranianfilmfestival.cz
Facebook:https://www.facebook.com/IranianFilmFestival
Twitter:https://twitter.com/IranianFF

Mediální servis: 2media.cz, s.r.o., Pařížská 13, Praha 1
Michaela Rozšafná – michaela@2media.cz
www.2media.cz, www.facebook.com/2media.cz

Film DistributionArtcam:
Hedvika Petrželková, hedvika.petrzelkova@artcam.cz,
www.artcam.cz

Radio Dreams